معرفی رشته های دانشگاهی

آشنایی با رشته مهندسی مدیریت پروژه

مدیریت پروژه قبلاً به صورت یکی از فیلد های رشته ی صنایع بود و به این صورت بود کهفارغ التحصیلان رشته ی صنایع(تولید صنعتی) به عنوان مدیر پروژه در بخش صنعتی مشغولبه کار می شدند . با سیستماتیک شدن مقوله ی ساخت وساز به برنامه ریزی و مدیریت دراین زمینه احساس نیاز بیشتری می شد. و در پاره ای موارد مهندسین صنایع که دانش کافیدر مقوله ی ساخت نداشتند به عنوان مدیران پروژه های ساختمانی مطرح می شدند. اماحدود 6 سال است که رشته ی مدیریت پروژه و ساخت به صورت کاملاً تخصصی برای فارغالتحصیلان (دوره ی لیسانس ) رشته ی معماری و عمران آموزش داده می شود.

مدیریت پروژه به کارگیری دانش، مهارتها، ابزار و تکنیکهایلازم در اداره جریان اجرای فعالیتها، به منظور رفع نیازها و انتظارات متولیان ازاجرای پروژه است. مدیریت پروژه در اجرای این مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه ریزی وکنترل پروژه بهره می گیرد.
مهندسی مدیریت پروژه تلفیق علم ، هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فعالیت های آماده سازی، نظارت و اجرای پروژه ، به ویژه پروژه های عمرانی طرح ریزی شده است.
ویژگی اصلی تخصص مهندسی پروژه ، ماهیت بین رشته ای آن است . این رشته تلفیقی از رشته های مهندسی عمران ، مهندسی صنایع و رشته مدیریت می باشد.تاکیدات اصلی در رشته مهندسی مدیریت پروژه بر روی تلفیق دانش و اجرا،کاربردی بودن آموزه و مدیریت صحیح پروژه های عمرانی متمرکز است.
فعالیت های در نظر گرفته شده برای مهندسین مدیریت پروژه در نظام مهندسی ساختمان،جهت تصدی پست مهندس مجری تعریف شده است و در حال حاضر این وظیفه توسط مهندسین عمران انجام می شود.
لیکن از آنجا که مهندسین عمران با مهارت های مرتبط با دانش حقوقی پروژه ها ، اصول مدیریت صحیح پروژه ها و مواردی از این دست آشنایی ندارند، رشته مهندسی مدیریت پروژه با هدف رفع خلاء موجود در فعالیت مهندسین مجری طراحی گردیده است. همچنین تسلط مهندسین مدیریت پروژه بر پایه های مهندسی عمران و صنایع و اصول مدیریتی ،ایفای نقش کارشناسان در پروژه های عمرانی را بسیار پر رنگ ساخته است.
از جمله اهداف مورد نظر در طراحی رشته مهندسی مدیریت پروژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-
اعمال صحیح آئین نامه ها و مقررات مربوطه
-
ارتقای کیفیت ساخت در پروژه های عمرانی
-
ایمنی ، بهداشت ، بهره دهی و صرفه اقتصادی در اجرای پروژه
-
مدیریت صحیح عوامل اصلی پروژه شامل هزینه ، کیفیت و زمان
توانایی های فارغ التحصیلان
مهندسین مدیریت پروژه تخصص های مرتبط با مهندسی عمران،مهندسی صنایع و اصول مدیریت و نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی را در دوره تحصیلی خود فرا می گیرند.لذا این کارشناسان در زمینه مهارت های کاربردی و اجرایی مرتبط با سه تخصص فوق توانمند می باشند.

از جمله مهارت های تخصصی کارشناسان این رشته می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 -
تسلط بر دانش حقوقی پروژه ها
 -
تسلط بر مقررات ملی ساختمانی و آئین نامه های اجرایی
 -
آشنایی با امور مالی و حسابداری ویژه
 -
طراحی اجرایی و نظارت براجرای پروژه
 -
تسلط بر انجام هماهنگی بین عوامل ذیربط پروژه
 -
شناخت موثر از مصالح و ماشین آلات
 -
آشنایی با مقررات اداری مرتبط
 -
ایجاد دیدگاه مبتنی بر اخلاق مهندسی در اجرای پروژه
 -
توانایی نقشه خوانی مهندسی
 -
کسب دید عمیق از ایمن سازی کارگاه ساخت 

سابقه وجود این رشته در داخل و خارج کشور:

در زمان حاضر در مقطع کارشناسی سابقه ای از وجود این رشته در داخل کشور در دست نیست.

در مقطع کارشناسی ارشد تحت عنوان رشته مهندسی و مدیریت ساخت ، این  دوره در دانشگاه های صنعتی امیر کبیر ، تهران، علم و صنعت و در دپارتمان مهندسی عمران ارائه  می شود.

در دانشگاه های خارج کشور رشته مهندسی مدیریت پروژه با عنوان مهندسی و مدیریت ساخت در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود .

ادامه تحصیل فارغ التحصیلان:

فارغ تحصیلان این رشته توانایی ادامه تحصیل در رشته های زیر می باشند.

الف : رشته عمران در گرایشهای :

سازه، زلزله، مکانیک خاک و پی، راه و ترابری ، مهندسی اب، سازه های هیدرولیکی،

سازه های دریای، حمل و نقل ، مدیریت و ساخت ، محیط زیست ، مهندسی رودخانه ، آب و فاضلاب

رشته صنایع در گرایشهای :

مدیریت سیستم و بهره وری،سیستمهای اقتصادی و اجتماعی

پتانسیل شغلی فارغ التحصیلان

از پتانسیل های شغلی محتمل برای مهندسان مدیریت پروژه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 الف)تخصص اجرا

 اجرای انواع سازه های بتنی, اجرای سازه های بنایی, اجرای سازه های فلزی, اجرای مقاوم سازی ابنیه, اجرای سالن های صنعتی و سوله ها, نقشه برداری و عملیات مرتبط, اجرای تخصصی پل ها, متره و برآورد ( دستی و کامپیوتری), اجرای سازه های آبی, اجرای راهسازی و رو سازی, طرح معماری ساختمان های مسکونی و تجاری ساده

ب. تخصص نظارت

نظاارت بر ساخت انواع سازه های بتنی ,نظارت بر ساخت سازه های بنایی,نظارت بر ساخت سازه های فلزی,

ج. تخصص مدیریت

مدیریت پروژه های بزرگ,مدیر کنترل پروژه,مدیریت کارگاه,اجرای مهندسی ارزش,مدیریت امور بین پیمان و قرارداد,مدیریت مالی و حسابداری,مدیریت بحران,داوری و حل اختلافات پروژه های عمرانی,ممیزی انرژی و مدیریت مصرف انرژی,مهندسی و مدیریت ایمنی

معرفی رشته مهندسی مدیریت اجرایی

اولین چیزی که هر کس با شنیدن اسم این رشته به خاطر می آورد رشته مشهور و پر طرفدار MBAاست که این رشته هیچ ارتباط خاصی با آن نداردازجمله تفاوتهای این 2 رشته عبارتند از:

مدیریت اجرایی در گروه رشته علوم انسانی قرار می گیرد در حالی که مهندسی مدیریت اجرایی درزیر مجموعه دانشکده فنی و مهندسی است.

مدیریت اجرایی از گرایشهای مدیریتی در مقطع ارشد است ما مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی است.

البته خیلی ها بدلیل شباهت اسمی آنان در زبان فارسی  این 2 را یکی می دانند اسمهایی مانندMBA,EMBA,…بر روی آن گذاشته اند اما نام این رشته در خارج از کشور EEMاست.

مهندسی مدیریت اجرایی با هدف بسط و توسعه دانشجویان در زمینه مهندسی به واسطه ارائه دوره های آموزشی مرتبط با اصول مختلف مهندسی (مکانیک,برق,عمران,کامپیوتر,صنایع)طراحی شده است یعنی دانشجویان این رشته پس از گذراندن تعدادی واحد مشخص به دلخواه خود پودمان تخصصی انتخاب میکنند که پس از کذراندن آن تبدیل به مهندس مدیریت اجرایی مکانیک,برق,عمران,کامپیوترو صنایع میشوند. به طوری که در قسمتی از شرکت مثلا تعدادی مهندس مکانیک فعالیت میکندکه مهندسی مدیریت اجرایی قابلیت سرپرستی و مدیریت آن را دارد(در صورتی که اکنون این سمت را یکی از مهندسان مکانیک که مهارت خاصی در مدیریت و اجرای کارهای مهندسی ندارد انجام میدهد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی این رشته آموزشهای مرتبط با پایه های مهندسی و موضوعات پیشرفته آن را در تخصص فرا می گیرند و بالطبع پس از فرغ التحصیلی از این مزیت در حیطه شغل خود استفاده می کنند.

ویژگی اصلی این رشته ماهیت بین رشته ای آن است.این رشته تلفیقی از رشته های مکانیک و صنایع به طور کلی و عمران,برق و کامپیوتر به شکل جزیی است.

تاکید اصلی در این رشته بر قابل اجرا بودن آموخته هاست و از آنجا که بر اساس ماده 49 برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی بازنگری در رشته های دانشگاهی بر مبنای نیازهای اجتماعی بازار کار و تحولات علمی در راستای توسئه علوم میان رشته ای در ماموریت ها و ساختار دانشگاهها و موسسات آموزشی عالی به صورت یک صرورت مطرح شده دانشگاه پیام نور بهئ عنوان یک نهاد علمی آموزشی توجه خود را به این امر مهم معطوف ساخته.

 این رشته در خارج از کشور به لیل بالا بودن قایلیتها و توانایی های کارشناسانش در میان انجمنهای علمی حرفه ای و کسب فارغ التحصیلان این رشته می توانند در اغلب رشته های مهندسی و به ویژه رشته ای که پودمان آنرا به عنوان اختیاری انتخاب کرده اند، به راحتی ادامه تحصیل دهند. آنها توانایی ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای رشته های مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران را دارا می باشند.

توانایی های فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت اجرایی

با توجه به مهارت های آموزشی ارائه شده به کارشناسان این رشته مهندسی، فارغ التحصیلان آن، توان فعالیت در 4 یا ۵ رشته مهندسی را دارند و به جای پرداختن به مبانی عمیق علمی و بدنه دانش هر یک از این رشته ها، می توانند زمینه های کاربردی آنها را در عمل بکار گیرند. لذا این کارشناسان می توانند در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط شهرستا نها و مناطق بومی خود فعال شوند. جذب این کارشناسان در واحدهای خدماتی و اداری به واسطه توانایی آنها در تخصصهای کامپیوتر، برق و صنایع نیز امکان پذیراست. راه اندازی شبکه های کوچک رایانه ای و مهندسی رایانه های شخصی در ادارات، سازمان ها و واحدهای صنعتی، کنترل کیفیت و بهره وری و کنترل پروژه در شرکت ها و واحدهای صنعتی ، متره و برآورد در پروژه های عمرانی، طراحی و تولید به کمک کامپیوتر در واحدهای تولیدی و صنعتی و تعمیرات ونگهداری تاسیسات در ادارات و واحدهای صنعتی از جمله توانمندی های کارشناسان مهندسی مدیریت اجرایی می باشد. همچنین کارشناسان این رشته مهندسی با توجه به پودمان انتخاب شده برای گذراندن دروس اختیاری، می توانند توانمندی ها و مهارت خود را در زمینه تخصصی مورد علاقه توسعه دهند.

پتانسیل های شغلی فارغ التحصیلان

در حال حاضر با توجه به نیاز مبرم به تخصصهای توانمند در بکارگیری علوم پایه مهندسی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، اشتغال به کار این متخصصین با استقبال خوب واحدهای فوق همراه خواهد بود. پتانسیل های شغلی مهندسین رشته مورد بحث به دو گروه دسته بندی می شود:

الف - پودمان تخصصی

۱- نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی کوچک٢- طراحی معماری ساختمان٣- نظارت عالیه در پروژه های ساختمانی کوچک۴- بهره بردار در پروژه های سد سازی۵- بهره بردار در پروژه های نیروگاهی کوچک۶ - طراحی، نظارت و اجرا تاسیسات ساختمان٧- نظارت و اجرا سیستم های گرمایش- سرمایش و تهویه مطبوع٨- نظارت و اجرا در کارگاه و کارخانه های ماشین سازی,٩- نظارت و اجرا در صنعت خودرو١٠ - نظارت و اجرا در صنایع ساخت و تولید 11- برنامه نویسی- مهندسی صنایع- CNC١٢ - کارشناس کنترل پروژه١٣ - مدیریت و کنترل بهره وری سیستم های اطلاعات مدیریت١۴ – کارشناس MIS١۵ - طراحی، نظارت و اجرا تاسیسات الکتریکی ساختمانی١۶ - طراحی، نظارت و اجرا سیستم های برق رسانی١٧ - بهره برداری و نگهداری ماشین های الکتریکی١٨ - نگهداری مراکز داده ای١٩ - تولید، نظارت و اجرای سیستمهای رایانه ای کوچک٢٠ - تاسیس و مدیریت شرکت های رایانه ای با موضوع سخت افزار، شبکه و اینترنت٢١ - ایجاد ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی و دروس مجازی٢٢ - طراحی شبکه های کوچک کامپیوتری

ب - پودمان تخصصی مهندسی عمران

١- مدیریت طراحی و سازه های کوچک٢- مدیریت نظارت و مهندس ناظر در پروژه های عمرانی٣- مدیریت پیمانکار، کادر فنی و اجرایی ساخت در پروژه های عمرانی۴- مدیریت نظارت عالیه، کادر فنی نظارت عالیه در پروژه های عمرانی

ج- پودمان مهندسی مکانیک

۱- طراحی و مهندسی درصنایع خودروسازی قطعه سازی٢- طراحی و مهندسی در کارخانه های ماشین سازی٣- نظارت و اجرا سیستم های اتوماسیون صنعتی

-پودمان مهندسی صنایع

١- طرح ریزی واحد های صنعتی٢- کارشناس حسابداری٣- کارشناسی کنترل کیفیت4- کارشناس MIS تجزیه و تحلیل سیستم های اطلاعات مدیریت5- تعمیرات و نگهداری۶- کارشناس کنترل تولید و موجودی

- پودمان مهندسی برق

١- نظارت بر سیستم های الکتریکی کارخانه ها ( قدرت و اتوماسیون)٢- نظارت و اجرا تابلو های برق (قدرت و اتوماسیون)٣- طراحی و ساخت ترانسفورماتور های کوچک۴- کار در کارخانه های ترانسفورماتورهای بزرگ۵- نظارت و اجرا مدارهای کنترلی و اندازه گیری الکتریکی۶- بهره برداری از واحد های مخابراتی

-پودمان مهندسی کامپیوتر

١- طراحی و ساخت بانک های اطلاعاتی٢- مدیریت پروژه های نرم افزاری در سطح کوچک و متوسط٣- تولید سخت افزارهای اتوماسیون صنعتی

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 11 بازدید